İstanbul'un kurtuluşu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(İstanbul'un Kurtuluşu sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
İstanbul'un Kurtuluşu
Kurtuluş Savaşı
Tarih 6 Ekim 1923
Bölge İstanbul
Sonuç Kesin Türk zaferi
Tümgeneral Selahattin Adil komutasındaki Türk Ordusu 6 Ekim 1923 tarihinde İstanbul'a girdi.
Taraflar
Birleşik Krallık Birleşik Krallık Türkiye Ankara Hükümeti
Komutanlar
Birleşik Krallık Charles Harington Harington Türkiye Selahattin Adil

Türk Ordusu'nun İzmir'e girmesinden sonra Fahrettin Paşa komutasındaki 5. Süvari Kolordusu İtilaf Devletleri kontrolündeki tarafsız bölgeye doğru ilerlemeye başladı. Bunun üzerine Müttefik kuvvetlerde bulunan Fransız ve İtalyan birlikleri derhal geri çekildi. Çanakkale'de bulunan İngiliz birlikleri General Harrington'un emriyle savunma pozisyonu aldı.

İngiltere, TBMM hükümetiyle anlaşma yolları aramaya başladı. Ankara hükûmeti İstanbul ve Çanakkale boğazlarının denetimini istedi. İngiltere başbakanı Lloyd George'un bu istekleri reddetti. Birliklere savaş pozisyonu alması emrini verdi. Fakat Harrington ateş açılmaması emrini verdi. Türk birlikleri, İngiliz direnişi ile karşılaşmadan tarafsız bölgeye girerek Çanakkale Boğazı'na doğru ilerlemeye başladı. Türklerle savaşılmasını istemeyen Winston Churchill'in başını çektiği bir grup bakan istifa etti.

Diğer taraftan İzmir'in Kurtuluşu'ndan sonra padişah VI. Mehmet Vahdettin ve Damat Ferit Paşa Eylül 1922'de ülkeden sürgün edildiler. 4 Ekim 1923'de işgal kuvvetleri Türk bayrağını selamlayarak İstanbul'u terk etti. 6 Ekim'de Selahattin Adil komutasındaki Türk birlikleri İstanbul'a girdi.