İsmetpaşa, Mahmudiye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
İsmetpaşa
—  Köy  —
Eskişehir in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Eskişehir
İlçe Mahmudiye
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 3.200
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 222
İl plaka kodu 26
Posta kodu 26800
İnternet sitesi: [2]

İsmetpaşa, Eskişehir ilinin Mahmudiye ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün kuruluşu takriben 1920'li yıllara dayanmaktadır. Köye adını veren İsmet İnönü tarafından kurulmuştur. Köye ilk yerleşen Balkan Göçmenleri olup Bulgaristan, Razgrad ve Kalova (günümüzde Djankovo) göçmenleridir. İlk olarak 250 hane civarında nüfusla, nahiye olarak kurulmuştur. İlk kurulduğu yıllarda köyde jandarma karakolu ve hükümet konağının mevcut olduğu bilinmekte olup yine o yıllarda sahra telefonu ile birlikte 5 derslikli köy ilkokulunun da olduğu, köyün yaşlıları tarafından söylenmektedir. Köyün kuruluşu ile birlikte 2 adet camisi, hane başına birer dönüm bağ bulunmaktadır. Bu bağlarda kayısı, erik, vişne, kiraz, şeftali, ceviz, üzüm, kavun, karpuz gibi meyveler yetişmiştir.

1980 yılından sonra şehire başlayan göçler neticesinde köyün eski ahalisinden 6-7 hane dışında yaşayan kalmamıştır.


Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenekleri:

Düğünler: 3 gün 3 gece yapılmaktadır. Kına gecelerinde kızlar Bindallı adı verilen Balkan göçmenlerine has yöresel kıyafetlerini giyerler. Düğün evine asılan bayrakla düğün başlar. İlk gece, kız evinde türküler eşliğinde geline kına yakılır ve bu esnada söylenen türküler sırasıyla "Dayler Dayler, Edirne köprüsü" dür.

Düğün yemeği olarak; sütlü şehriye çorbası, etli kuru fasülye, yahni, kırma böreği (Balkan göçmenlerine has yufkadan yapılan bir börek çeşidi), dızmana (Balkan göçmenlerine has hamurdan yapılan kuzine ve fırınlarda pişirilen bir börek çeşidi), akaşı ( sütlaç), komposto ikram edilir.

Erkek evinde damat traşı ile başlayan düğün; davul, zurna ve cümbüş eşliğinde çiftetelli gibi oyunlarla devam eder. Akşamında meydan ateşleri yakılır ve damat takısı başlar. Düğünün 3. ve son günü karşılama denilen yöresel halk oyunu ile gelin alınır. Yöresel eğlencelerde; örneğin Hıdırellez gecelerinde yakılan ateşler eşliğinde köyün gençleri tef, zilli maşa ve darbuka gibi müzik aletlerini çalarak evleri dolaşırlar. Her evden bir hediye alınır. Alınan bu ufak hediyeler, bir bakraçta saklanarak bir gül ağacının altında sabaha kadar bekletilir. Sabah olduğunda ise toplanan bu hediyeler, okunan maniler eşliğinde tekrar sahiplerine iade edilir.

Dini bayramlarda bayramlaşma tamamlandıktan sonra köyün gençleri dernek ismi verilen eğlenceler tertipler. Burada kız erkek karışık olarak mendil kapmaca, eş durma, yüzük saklama gibi oyunlar oynarlar, türküler söyleyip eğlenirler.

1977 yılından sonra Ağrı ili Doğubeyazıt ilçesinden aldığı göçler nedeni ile İsmetpaşa köyünün kültürü tamamen değişmiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskişehir iline 63 Km., Mahmudiye ilçesine 10 Km. uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 2000
2000 1197
1997 1202

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. yolm yok egıtım sıfır

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]