İskoçya Parlamentosu üyeleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

İskoçya Parlamentosu üyeleri (İPÜ) (İskoçça Ball Pàrlamaid na h-Alba (BPA), İngilizce Member of the Scottish Parliament (MSP) ) İskoçya Parlamentosu'nda hizmet etmeleri için seçilen yüz yirmi dokuz millet vekilinden her birine verilen unvandır.

Seçim yöntemleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Normalde İskoçya'da genel seçimler dört senede bir yapılır ve 129 millet vekili seçilir.[1] Bir İskoçya Parlamentosu seçiminde her seçmenin iki oy hakkı vardır.[1] İlk oylama yerel yönetim birimleri seçimi içindir ve seçim bölgesinde oyların büyük kısmını kazanan adaylarla belirlenmektedir. Seçimle toplam 73 üye belirlenir. İkinci oylar ise daha geniş bir bölge için aday olan, bireysel ya da siyasi parti bünyesindeki adaylar içindir.[2] İskoçya'yı oluşturan sekiz bölgenin her biri için yedi koltuktan toplam 56 üye belirlenmektedir.[3]

2011-2015 İPÜ'leri listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

2011'de yapılan seçimlerle seçilen 129 İPÜ 2015'e kadar görev yapacaktır. Aşağıda İskoçya Parlamentosu'nda görev alan son İskoçya Parlamentosu Üyeleri listelenmiştir.[4]

  • İskoçya Ulusal Parti- (SNP) 67[5]
  • İskoçya İşçi Partisi- (Lab) 37
  • İskoçya Yeşiller Partisi- (Green) 2
  • İskoçya Liberal Demokrat Parti- (Lib Dem) 5
  • İskoçya Muhafazakar Parti- (Con) 15
  • Bağımsız 2

A

Brian Adam (SNP)
(Aberdeen)
Bashir Ahmad (SNP)
(Glasgow)
Bill Aitken (Con)
(Glasgow)
Wendy Alexander (Lab)
(Paisley)
Alasdair Allan (SNP)
(Isles)

B

Jackie Baillie (Lab)
(Dumbarton)
Richard Baker (Lab)
(Güney İskoçya)
Claire Baker (Lab)
(Orta İskoçya)
Sarah Boyack (Lab)
(Edinburgh)
Rhona Brankin (Lab)
(Midlothian)
Ted Brocklebank (Con)
(Orta İskoçya)
Keith Brown (SNP)
(Ochil)
Gavin Brown (Con)
(Lothians)
Robert Brown (Lib Dem)
(Glasgow)
Derek Brownlee (Con)
(Güney İskoçya)
Bill Butler (Lab)
(Glasgow, Anniesland)

C

Aileen Campbell (SNP)
(Güney İskoçya)
Jackson Carlaw (Con)
(Batı İskoçya)
Malcolm Chisholm (Lab)
(Edinburgh)
Willie Coffey (SNP)
(Kilmarnock ve Loudoun)
Angela Constance (SNP)
(Livingston)
Cathie Craigie (Lab)
(Cumbernauld ve Kilsyth)
Bruce Crawford (SNP)
(Stirling)
Roseanna Cunningham (SNP)
(Perth)
Margaret Curran (Lab)
(Glasgow Baillieston)

D

Nigel Don (SNP)
(Güney Batı İskoçya)
Bob Doris (SNP)
(Glasgow)

E

Helen Eadie (Lab)
(Dunfermline)
Fergus Ewing (SNP)
(Inverness, Nairn ve Lochaber)

F

Linda Fabiani (SNP)
(Merkez İskoçya)
Patricia Ferguson (Lab)
(Glasgow Maryhill)
Alex Fergusson (Con)
(Galloway ve Upper Nithsdale)
Ross Finnie (Lib Dem)
(Batı İskoçya)
Joe Fitzpatrick (SNP)
(Dundee West)
George Foulkes (Lab)
(Lothians)
Murdo Fraser (Con)
(Orta İskoçya ve Fife)

G

Rob Gibson (SNP)
(Highlands ve Adalar)
Kenneth Gibson (SNP)
(Cunninghame)
Karen Gillon (Lab)
(Clydesdale)
Marlyn Glen (Lab)
(Güney Batı İskoçya)
Trish Godman (Lab)
(Renfrewshire)
Annabel Goldie (Con)
(Batı İskoçya)
Charlie Gordon (Lab)
(Glasgow Cathcart)
Christine Grahame (SNP)
(Güney İskoçya)
Rhoda Grant (Lab)
(Highlands ve Adalar)
Iain Gray (Lab)
(Lothian)

H

Robin Harper (Green)
(Lothians)
Patrick Harvie (Green)
(Glasgow)
Chris Harvie (SNP)
(Orta İskoçya ve Fife)
Hugh Henry (Lab)
(Paisley)
Jamie Hepburn (SNP)
(Merkez İskoçya)
Jim Hume (Lib Dem)
(Güney İskoçya)
Fiona Hyslop (SNP)
(Lothians)

I

Adam Ingram (SNP)
(Güney İskoçya)

J

Cathy Jamieson (Lab)
(Carrick, Cumnock ve Doon Valley)
Alex Johnstone (Con)
(Kuzey Batı İskoçya)

K

James Kelly (Lab)
(Glesgae Ruglen)
Andy Kerr (Lab)
(Kilbride)
Bill Kidd (SNP)
(Glasgow)

L

John Lamont (Con)
(Roxburgh ve Berwickshire)
Johann Lamont (Lab)
(Glasgow Pollok)
Marilyn Livingstone (Lab)
(Kirkcaldy)
Richard Lochhead (SNP)
(Moray)

M

Kenny MacAskill (SNP)
(Batı Edinburgh ve Musselburgh)
Lewis Macdonald (Lab)
(Aberdeen)
Margo MacDonald (Bağımsız)
(Lothians)
Kenneth Macintosh (Lab)
(Eastwood)
Paul Martin (Lab)
(Glasgow Springburn)
Tricia Marwick (SNP)
(Fife)
Jim Mather (SNP)
(Argyll ve Bute)
Michael Matheson (SNP)
(Falkirk)
Stewart Maxwell (SNP)
(Batı İskoçya)
Liam McArthur (Lib Dem)
(Orkney)
Frank McAveety (Lab)
(Glasgow Shettleston)
Tom McCabe (Lab)
(Hamilton South)
Jack McConnell (Lab)
(Motherwell ve Wishaw)
Jamie McGrigor (Con)
(Highlands)
Alison McInnes (Lib Dem)
(Kuzey Batı İskoçya)
Ian McKee (SNP)
(Lothians)
Christina McKelvie (SNP)
(Merkez İskoçya)
David McLetchie (Con)
(Edinburgh)
Michael McMahon (Lab)
(Hamilton ve Bellshill)
Stuart McMillan (SNP)
(Batı İskoçya)
Duncan McNeil (Lab)
(Greenock ve Inverclyde)
Pauline McNeill (Lab)
(Glasgow Kelvin)
Des McNulty (Lab)
(Clydebank ve Milngavie)
Nanette Milne (Con)
(Kuzey Batı İskoçya)
Margaret Mitchell (Con)
(Merkez İskoçya)
Alasdair Morgan (SNP)
(Güney İskoçya)
Mary Mulligan (Lab)
(Linlithgow)
John Farquhar Munro (Lib Dem)
(Ross, Skye ve Batı Inverness)
Elaine Murray (Lab)
(Dumfries)

N

Alex Neil (SNP)
(Merkez İskoçya)

O

Hugh O'Donnell (Lib Dem)
(Merkez İskoçya)
Irene Oldfather (Lab)
(Cunninghame)

P

John Park (Lab)
(Fife)
Gil Paterson (SNP)
(Batı İskoçya)
Peter Peacock (Lab)
(Highlands ve Adalar)
Cathy Peattie (Lab)
(Falkirk)
Mike Pringle (Lib Dem)
(Edinburgh)
Jeremy Purvis (Lib Dem)
(Tweeddale, Ettrick ve Lauderdale)

R

Shona Robison (SNP)
(Dundee)
Mike Rumbles (Lib Dem)
(Batı Aberdeenshire ve Kincardine)
Michael Russell (SNP)
(Güney İskoçya)

S

Alex Salmond (SNP)
(Gordon)
Mary Scanlon (Con)
(Highlands)
John Scott (Con)
(Ayr)
Tavish Scott (Lib Dem)
(Shetland)
Richard Simpson (Lab)
(Fife)
Liz Smith (Con)
(Fife)
Elaine Smith (Lab)
(Coatbridge ve Chryston)
Margaret Smith (Lib Dem)
(Edinburgh)
Iain Smith (Lib Dem)
(Fife)
Nicol Stephen (Lib Dem)
(Aberdeen)
Stewart Stevenson (SNP)
(Banff ve Buchan)
David Stewart (Lab)
(Highlands ve Adalar)
Jamie Stone (Lib Dem)
(Caithness, Sutherland ve Batı Ross)
Nicola Sturgeon (SNP)
(Glasgow Govan)
John Swinney (SNP)
(Tayside)

T

Dave Thompson (SNP)
(Highlands)
Jim Tolson (Lib Dem)
(Dunfermline)
Stefan Tymkewycz (SNP)
(Lothians)

W

Maureen Watt (SNP)
(Güney Batı İskoçya)
Andrew Welsh (SNP)
(Angus)
Sandra White (SNP)
(Glasgow)
Karen Whitefield (Lab)
(Airdrie ve Shotts)
David Whitton (Lab)
(Strathkelvin ve Bearsden)
John Wilson (SNP)
(Merkez İskoçya)
Bill Wilson (SNP)
(Batı İskoçya)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b [1]How the MSPs are elected İPÜler nasıl seçilir - erişim 01 Mayıs 2012 (İngilizce)
  2. ^ [2]Members of the Scottish Parliament (MSPs)
  3. ^ [3]İskoçya Parlamentosu resmi sitesi Region maps - erişim 01 Mayıs 2012 (İngilizce)
  4. ^ [4]İskoçya Parlamentosu resmi sitesi Current MSPs - erişim 01 Mayıs 2012 (İngilizce)
  5. ^ [5]İskoçya Parlamentosu resmi sitesi Current State of the Parties - erişim 01 Mayıs 2012 (İngilizce)