İnsan anatomik terimleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara


Bu sayfanın içeriği uygun değil ya da boş!


Hızlı Sil Bu sayfa, Vikipedi'nin hızlı silme politikası gereğince silinmesi için etiketlenmiştir ve bir hizmetlinin incelemesini beklemektedir.
Sayfanın silinmemesi gerektiğini düşünüyorsanız, bu şablonu kaldırmadan,
Nedeninizi tartışma sayfasında belirtiniz ya da
Sayfayı, silinme gerekçelerini ortadan kaldıracak biçimde düzenleyiniz.

Hizmetliler için: Lütfen sayfanın geçmişini, özellikle de son değişikliği  kontrol etmeden sayfayı silme  işlemini gerçekleştirmeyiniz.


Neden ? Maddenin anatomi terimlerini içermesi gerekir; ancak hiçbir terim içermiyor. Bu bağlamda taslak seviyesine ulaşmamış denebilir.
Kim ? Bu sayfa üzerindeki en son değişiklik, 30 gün önce Rapsar (katkılar| kayıtlar) tarafından gerçekleştirildi.

İnsan anatomik terimleri, insan anatomisinin kısımları anlatılırken -uyum sağlamak amacıyla- tüm dünyada kullanılan terimlerdir. Bu terimlerin öğrenilmesi ve anlaşılması, insan anatomisi araştırmak için oldukça gereklidir. Bu terimlerin büyük bir kısmı, hayvan anatomisi (zootomi) incelenirken de kullanabilir.

Anatomik Vücut Duruşu[değiştir | kaynağı değiştir]

Anatomik vücut duruşu, vücutun yapılarından bahsederken bir referans noktası oluşturan duruştur. Böylece yapılar anlatılırken "önünde, arkasında, yanında" gibi tarifler karmaşa yaratmamış olur. Bu duruşta vücut diktir ve yüz karşıya bakar. Ayaklar yerde bitişiktir. Kollar aşağıya sarkık, avuç içi öne bakacak şekilde durur.