İhsan Servet Künçer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Hüseyin İhsan Künçer Türk klarnet virtüözü, orkestra şefi. (d. 1900, İstanbul - ö. 21 Ekim 1963, Ankara)

Türkiye’de cumhuriyet dönemi müzik kurumlarının oluşturulmasında emeği geçen asker kökenli bir müzik adamıdır. Türk müzik tarihinde önemli yeri olan Osman Zeki Üngör-Veli Kanık-İhsan Künçer takımının en gencidir.

Servet oğlu Hüseyin İhsan Künçer 1900 yılında doğmuş ve 1907 yılında Musika-i Hümayûn'a alınmıştı. Önce keman, sonra klarnet dersleri aldıktan sonra Veli Kanık ile klarnet, Saffet Atabinen ile müzik teorisi ve piyano çalışmıştı. Ardından da "323-3" sicil numarası ile göreve başlamıştı. Hegei'den piyano, Edgar Manas'tan armoni ve M.Radeglia 'dan piyano ve kontrpuan dersleri almıştı ve müzik alanında çok geçmeden sivrilmişti. Veli Kanık'ın en başarılı öğrencisi Hüseyin İhsan Bey ise kurumun hem filarmoni, hem de armoni muzikalarında öğretmeni ile birlikte solo klarnet partilerini seslendirecektir.

Cumhuriyet'in ilk yılında Osman Zeki Üngör'ün Musiki Müesseseleri Müdürü unvanıyla okulun müdürlüğünü de üstlendiği dönemde Hüseyin İhsan da piyano öğretmenliği görevine getirilecektir. Uzun yıllar bu kurumdaki öğretmenlik görevini sürdüren Künçer filarmoni orkestrası ile armoni muzikasının ayrıldığı 1933 yılında hocası Veli Kanık ile birlikte Riyaset-i Cumhur Armoni Muzikası'nı tercih edecektir. Çok geçmeden de Veli Kanık'ın büyük çabası ve Genelkurmay Başkanlığı'nın özel izniyle gittiği Fransa'da, "Garde Républicaine Armoni Mızıkası"nda özel izinli olarak klarnet çalacak, Armoni Orkestrası Şefliği anlamında Pierre Dupont'tan Orkestrasyon ve Transkripsiyon dersleri alacaktı. Diğer yandan da "Schola Cantorum Yüksek Müzik Okulu"nu dereceyle bitirecekti. Yurda döndükten sonra hocası Veli Kanık bir büyüklük daha yapacak, o zamana kadar müzik sınıfındaki eğitim düzeyine uygun olarak alınan Yarbay rütbesinin eğitiminden ötürü Hüseyin İhsan Künçer'e az geleceğini savunacak ve hak ettiği Albay rütbesini alması için özel çaba harcayacaktır. Başarılı olan Kanık 1943'te Albay olan Künçer'e büyük bir jestle şefliği devredecek ve kendi isteğiyle iki yıl idarî işlerle uğraşacaktır. Ardından da Kanık'ın emekli olduğu 1945'ten 1960'a kadar Armoni Muzikası şefliği görevini İhsan Künçer yürütecektir. 1938'de kurulmasına vesile olduğu Askeri Muzika Ortaokulu'ndan sonra, 1949 yılında Askeri Muzika Meslek Lisesi'nin kurulmasında büyük emek sarf edecekti. Repertuar ve orkestra düzeni üzerine çalışmalarıyla Armoni Muzikası'nı, senfonik bir tınıya kavuşturacaktı. Özellikle bugün dahi yurtdışında meraklıları tarafından hatırlanan radyo konserleri ile Türk müzik yaşamına kısa zamanda önemli bir ivme kazandıracaktır

.[değiştir | kaynağı değiştir]

Yurda dönüşünde albay rütbesi alan ve cumhuriyet döneminin albay sınıfındaki ilk müzik adamı ünvanını kazanan Künçer, Veli Kanık’ın yürütmekte olduğu Cumhurbaşkanlığı Armoni Muzikası şeflik görevini üstlendi. Armoni Muzikası onun şeflik yaptığı dönemde Ankara Radyosu’nda yurtdışında da beğeniyle izlenen çok başarılı radyo konserleri verdi.

İhsan Servet Künçer, Veli Kanık ile birlikte Askeri Müzik Okulu ve Ankara Musiki Muallim Mektebi’nin kurucuları ve ilk yöneticileri arasında yer alır.

Bestesini Osman Zeki Üngör’ün yaptığı Türkiye Ulusal Marşı’nın bando düzenlemesini İhsan Künçer yapmıştır.

Emekliliğine müteakip, Polis Armoni Muzikası'nı kısa bir süre çalıştıran Künçer'in senfoni orkestrasından armoni orkestrası için yaptığı düzenlemelerinden en önemlileri: Ulvi Cemal Erkin'in Köçekçe adlı eseri ve Osman Zeki Üngör'ün bestelediği İstiklal Marşı'dır. Özellikle Köçekçe için yaptığı düzenlemenin Erkin'in senfoni orkestrası çalgılamasından çok daha başarılı olduğu birçok müzik adamı tarafından ifade edilir. Künçer'in tek bestesi ise "28.Tümen Marşı" adını taşır ve bu eser arşivlerde bulunamamakta olup kayıptır.

İhsan Künçer, 21 Ekim 1963 tarihinde hayatını kaybetmiştir.