Üçoluk, Konyaaltı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Üçoluk
—  Köy  —
Antalya in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Antalya
İlçe Konyaaltı
Nüfus (2013)[1]
 - Toplam 217
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 242
İl plaka kodu 07
Posta kodu 07190
İnternet sitesi: [2]

Üçoluk, Antalya ilinin Konyaaltı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı merkezde bulunan üçoluklu çeşmeden almaktadır. Bu çeşmenin yanı sıra Ulupınar diye çok büyük bir su kaynağı vardır. Köy, daha önce Hisarçandır köyüne bağlı bir mahalle iken 1991 yılında bağımsız köy haline gelmiştir.

Daha önce Antalya Merkez İlçesi Çakırlar Bucağı'na bağlı iken 5747 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması Ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile 2008 yılında yeni kurulan Konyaaltı ilçesi Merkez Bucağına bağlanmıştır.

Üçoluk Köyü; Havutönü, Soğanlık, Tülek, Ulupınar, Kırtepe ve Örencik mahallelerinden oluşmaktadır.

6 Aralık 2012 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan "13 ilde Büyükşehir Belediyesi ve 26 ilçe Kurulması İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" ile Antalya il sınırıları büyükşehir kapsamına alınarak mevcut köyler ilçelere mahalle olarak katılmıştır. 2014 Mahalli İdareler Seçimlerinden sonra Konyaaltı Belediyesi'ne bağlı Üçoluk Mahalle Muhtarlığı tüzel kişiliği haline gelmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalya merkezine 40 km uzaklıktadır. Kemer ve Kumluca ilçesine sınırları vardır. Altınyaka karayolu üzerinde yer almaktadır. Batı Torosların eteğinde 800–1200 m yükseklikte yer almaktadır. Antalya şehir merkezine göre sıcaklık değeri 4-5 derece daha düşüktür.Kışları soğuk geçer, kar yağışı olur. Arazi yapısı engebelidir.

Üçoluk Yaylası[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy yerleşim olarak batı Torosların eteklerinde yer almaktadır. Serin olması nedeniyle yaz döneminde okulların kapanmasıyla birlikte Kemer, Göynük, Beldibi, Konyaltı ve Antalya merkezde oturan kişiler köyde geçici olarak konaklama yapmaktadırlar. Okulların açıldığı eylül ayının ortalarına kadar köyde kalmaktadırlar. Yaz dönemi boyunca köyün ekonomisi ve sosyal hayatı gözle görülür şekilde canlılık göstermektedir.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Kemer'den çam ağaçları arasından geçen 37 km. stabilize yolla ulaşılmaktadır. Ayrıca Antalya-Kemer yolunun liman bölgesinde Altınyaka yolunu takip ederek yaklaşık 30 km sonra köye ulaşmak mümkündür. Yol Karayolları Genel Müdürlüğü sorumluluğunda olup asfalt yol olarak hizmete devam etmektedir. Köy tüzel kişiliği mahalle olarak büyükşehir kapsamına alındıktan sonra 2014 yılından itibaren düzenli olarak halk otobüsü seferleri başlamıştır. Otobüsler Gürsu Mahallesinde bulunan hareket noktasından kalkış yapmaktadır.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalya'nın güneybatısında, yaklaşık 1.500 m yükseklikte bulunan yayla zengin flora ve faunaya sahiptir. Elektrik ve PTT gibi alt yapı hizmetleri olmayan yayladaki basit yayla evleri, sedir, çam, çınar ağaçları ile bütünleşmiş gibidir. Antalya ve Kemer halkının kullandığı yaylaya, seyahat acenteleri tarafından kamp ve trekking programları düzenlenmektedir.

Konaklama-yeme-içme[değiştir | kaynağı değiştir]

Çadır ve temel ihtiyaç malzemeleri getirilmelidir.[1]

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Yazları Antalya'nın en güzel yaylalarından biridir.köyde yayla turizmi gelişmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri TÜİK[2]
2014 226
2013 217
2012 210
2011 227
2010 235
2009 228
2008 235
2007 204
2000 364
1997 321
1990 307

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son yıllarda Antalya şehir merkezine yakın olması ve deniz seviyesinden yüksek konumu nedeniyle rahat ve huzurlu bir hayat yaşamak isteyen kişiler tarafından yerleşim yeri haline gelmiştir. Bağımsız evler ya da site şeklinde tek katlı bahçeli yapılar yapılmaktadır. Bu durum köyün yakın gelecekte ekonomik olarak kalkınmasını ve ticari hayatının hareketliliğini sağlayacaktır. Konyaaltı, Kemer ve Kumluca gibi üç ilçenin sınırında ve ilçe merkezlerine yakın olması rağbet edilen bir köy durumuna gelmiştir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Antalya merkeze bağlı olmasına rağmen kırsal kesimde kaldığından dolayı çok az hizmet almıştır.

Muhtarlar hizmeten çok kendi işleriyle uğraşmaktadırlar.Köy halkı köye sağlık evi yapılmasını istiyor ama yetkililerden herhangi bir cevap yok.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.kultur.gov.tr
  2. ^ http://www.tüik.gov.tr

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]