Üçlü Sarmal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Üçlü sarmal sembolünün bilinen ilk örneklerinden Entrence Stone, İrlanda

Üçlü Sarmal ya da Triskele (Yunanca: Triskelion) Avrupanın batısından, Orta Asyadaki bazı Türki milletlere kadar birçok yerde kullanılan, ilk örnekleri MÖ 3000'li yıllara dayanan semboldür. Merkezden yayılan sarmal şekilde devam eden üç kol şeklindeki sembolün yunanca adının kökeni "üç bacaklı" (tri-üç, skelos-bacak) demektir.[1]. Tarihsel açıdan Kelt Uygarlığı ve Sicilya adası ile özdeşleşmiştir.

Kökeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Aspendos şehrine ait bir sikke ve sağda Üçlü Sarmal figürü

Üçlü sarmal sembolüne ilişkin ilk örnek, İrlanda'da yer alan Newgrange arkeolojik sitinde bulunmuştur. Aynı zamanda Dünya Miras Listeinde yer alan bölgenin MÖ 3200.[2][3], yılında yapıldığı sanılmaktadır. Üçlü sarmal sembolüde Entrence Stone (giriş taşı) adı verilen bir kaya bloğunun üzerine işlenmiştir.Sembol keltlerle ilişkilendirilsede burdaki sembolün adaya Keltlerin gelişinden 2500 yıl önce yapıldığı bilinmektedir.[3] Bu açıdan sembol kelt uygarlığından daha eski olduğu söylenebilir.

Bazı yaklaşımlara göre ise sembol Yakın Doğu kökenlidir. MacKenzie'nin bu alanda bazı teoriler öne atar. Üçlü sarmalın kollarının Antik Mısırda ki, başlıca üç mevsimi (kurak, serin ve kabarma) ve sırasıyla Aslan, İnek ve Hippopotam başlı tanrıçaları temsil ettiğini ya da bu kolları yer, hava ve gökyüzü tanrıları olan Gebt, Şu ve Anu'yu sembolize etmiş olabileceğini söyler.[4]

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ etymonline.com sitesi "triskelion" sorgusu (İngilizce)
  2. ^ The archaeology coursebook, Jim Grant (2008), sf:159
  3. ^ a b knowth.com, Newgrange
  4. ^ Migration of Symbols, Donald A. MacKenzie (2003), sf:155