Üçköprü, Kaynaşlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara


Üçköprü köyü
—  Köy  —
Düzce
Düzce
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Düzce
İlçe Kaynaşlı
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 4.850
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 380
İl plaka kodu 81
Posta kodu 81900
İnternet sitesi: [2]

Üçköprü köyü, Düzce ilinin Kaynaşlı ilçesine bağlı bir köydür.

Tanıtım[değiştir | kaynağı değiştir]

KÖYÜN MEDYADA TANITIMI

Köyümüzde yetişmiş bir kardeşimiz olan Ali Dere'nin kurucusu olduğu ve Genel Yayın Yönetmenliğini üstlendiği www.haberayna.com ulusal haber sitesinde, köyümüzün sosyo-ekonomik durumunu konu eden bir haber yayımlanmıştır. Alttaki linkten habere ulaşılabilir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

COĞRAFİ KONUM

Doğusunda Kaynaşlı, batısında Doğanlı, güneyinde Darıyeri Mengencik Köyü, kuzeyinde uçsuz bucaksız çam ormanları ile çevrili Üçköprü Köyü, İlçemize 7 km, Düzce'ye 8 km uzaklıktadır. D-100 karayolunun iki yanında ve Asarsuyu'nun kuzeyinde kurulmuştur. Coğrafi konumu nedeniyle köyde ulaşım sorunu yoktur.

TARİHÇE

1963 yılına kadar Süleymanbey olan köyün adı 1963'ten sonra adını Asarsuyu üzerindeki üç ayaklı eski köprüden alarak Üçköprü Köyü oluyor.

Köye ilk yerleşen Kafkas göçmenlerinden Süleymanzade Efendi'den dolayı 1963'e kadar köyün adı Süleymanbey olarak kalıyor. Kafkas göçmenleri 1935-40 yıllarına kadar köyde yaşamlarını sürdürüyor. Bu tarihten sonra köye, Çatalçam Köyünden Ordu, Trabzon, Giresun kökenli aileler yerleşiyor ve köyün bugünkü 1740 nüfuslu halkını oluşturuyor.

Köyün kuzey doğusunda bulunan Delikli Tepe'de defineciler zaman zaman define arama kazıları yapmışlardır. Bu tepe ile ilgili bir efsane söylenmektedir. Efsaneye göre bir çobanın 200 koyunu çeşitli nedenlerden dolayı mundar ölmesi veya köylülerin mundar ölen hayvanlarını bu yöreye atmasından dolayı bu yöreye mundarlık denilmektedir.

SOSYAL VE EKONOMİK DURUM

Üçköprü Köyü İlçemizin en büyük köylerinden biridir. İl ve İlçe merkezine eşit uzaklıkta olması dolayısıyla her iki merkezle sosyal ilişkilerini sürdürmektedir. Ancak Kaynaşlı'nın İlçe olmasından sonra idari yapıdan buraya bağlı olması nedeniyle ilçemizle olan sosyal ilişkilerinde artış gözlenmektedir.

Köyün ekonomisi tarım ve sanayiye dayalıdır. Tarım ürünlerinin başında fındık gelmektedir. Diğer tarım ürünlerinin ekonomik değeri yoktur. Köyde küçükbaş ve büyükbaş hayvan besiciliği, seracılık yapılmaktadır.

Köy çevresindeki irili ufaklı tekstil atölyelerinde köyün genç kızları ve bayanları çalışmaktadır.

Ayrıca köy sınırları içinde bulunan Sarsılmaz silah fabrikası Dünyanın sayılı silah fabrikalarından biridir. Köyün çalışan genç nüfusu bu fabrikada çalışarak geçimini sağlamaktadır. Köyde bulunan plastik ambalaj ve kereste fabrikaları köye iş gücü istihdamı ve ekonomik katkıda bulunmaktadır.

EĞİTİM KÜLTÜR

Üçköprü Köyünde eğitim ve öğretime önem verilmektedir. İlköğrenim çağındaki öğrencilerimiz Üçköprü İlköğretim Okulu [8 Derslik 220 Öğrencisi]ile Mengencik köyü taşımalı olarak eğitim öğretim yapmakta olup D100 Karayolu can güvenliği sorunları olduğundan ikici olarak Osman Gazi İlköğretim 160 öğrencisi 12 derslik okul ile eğitim ve öğretim yapmaktadır. Lise çağındaki öğrenciler İl ya da İlçedeki liseye, meslek okullarında okuyan öğrenciler de İlde bulunan çeşitli meslek liselerine gitmektedir. İlköğrenim çağında 250 öğrenci vardır.

Köyden bugüne kadar yüksek tahsil yapan birçok kişi çıkmıştır. Bu kişilerden Doç. Recai ARSLAN A.İ.B.Ü.'de eğitim görevlisi olarak çalışmaktadır. Ayrıca avukatlık,yapmakta olan Abdurrahman Yıldız Mimar Zeki Pak ve Serkan Yıldız Arkelog Mahmut Kurt Eğitim Görevlileri nazmı tunceli İbrahim Gül,Suat Perçin,Cihan Bayrak,Mevlüt Ertürk,Mehmet Korkmaz,Mustafa Sağlam ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Yücel Taşdemir Emniyet Mensubu alı tunceli Yusuf Yıldız Hüseyin Arslan Muzaffer Yavuz Hilmi İleri Hüseyin Fidan Kadir Kurt Kadir Çolak Servet Çardak ve Orman Muhafaza memurları bulunmaktadır..

Köyde Kafkas ve Karadeniz yöresinden gelen aileler kültür bakımından kaynaşmış durumdadır. Köyde Kaynaşlı çevresi gelenekleri yaşatılmaktadır. Toplumsal dayanışma ve işbirliğine önem verilir. Toplumsal olaylarda birlikte hareket edilir. Düğün, cenaze, mevlit, bayramlar, iftar davetleri, asker uğurlama törenlerine önem verilir. Komşulararası dayanışma ve yardımlaşma geleneği eskiden beri sürdürülmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Düzce iline 11 km, Kaynaşlı ilçesine 7 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 5150
2000 2037
1997 1597

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi sanayi, tarım ve tekstil agırlıklı iyeri bulunmaktadır yaklasık 70 askın fabrika bulunmaktadır bu işyerlerine dayalıdır.

== Muhtarlık Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - ------- : Adem FİDAN
2004 - 2009 : Yaşar YANAR
1999 - 2004 : Adem FİDAN
1994 - 1999 : Adem FİDAN
1989 - 1994 : Aydın BAYRAKTAR
1984 - 1989 : Fahri GÜL
1979 - 1984 : Ali UÇAR
1974 - 1979 : Ali UÇAR
1969 - 1974 : Ali UÇAR

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, iki.iköğretim okulu ile eğitim öğretim verilmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardırPTT şubesi ve PTT acentesi kapatılmıştır.Doğal gaz hattı bulunmaktadır. Mobil.sağlık hizmeti sağlık evinde verilmektedir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köy her yönüyle eşsiz manzaralara sahip bir köydür.düzceye geliniyorsa bu köye uğramadan olmaz...