Özel Harekat Dairesi Başkanlığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Özel Harekat Dairesi Başkanlığı
Polis-ozelharekat.jpg
Etkin 1983
Ülke  Türkiye
Bağlılık Emniyet Genel Müdürlüğü
Tipi Özel kuvvetler
Görevi Terörle mücadele
Garnizon/Merkez Ankara, Türkiye
Komutanları
Daire Başkanı Turan Aksoy

Özel Harekat Dairesi Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün; banka soygunu ve terör eylemlerine müdahale, rehine kurtarma gibi olağanüstü durumlar ve baskınlar için özel taktik ve silahlar kullanan bir özel kuvvet birimidir. 1983 yılında kurulmuştur. Timler genel olarak terörle mücadele alanında yoğunlaşmış ve hemen hemen her şartta operasyon yapabilmekedir. Özel harekat polisleri, emniyet teşkilatı içinde farklı birimlerde çalışan polis memurları ve PMYO öğrencileri arasından gönüllülük esasına bağlı olarak seçilir ve yetiştirilirler. Balıkesir ve Ankara-Gölbaşı'ndaki eğitim birimlerinden başarıyla mezun olan özel harekat polisleri genellikle doğu ve güneydoğu'daki terör bölgelerinde görev alırlar.

Kuruluş[değiştir | kaynağı değiştir]

İçişleri Bakanlığının onayı ile 22.03.1983 tarihinde Asayiş Dairesi Başkanlığı bünyesinde merkezde "Özel Harekat Şube Müdürlüğü" ve Ankara, İstanbul, İzmir illerinde ise Emniyet Müdürüne doğrudan bağlı olarak "Özel Harekat Grup Amirlikleri" şeklinde teşkilatlandırılmıştır.Günün değişen ve gelişen şartları neticesinde 13.03.1987 yılında Asayiş Dairesi Başkanlığı bünyesinden alınarak 23.02.1988 tarihinde Terörle Mücadele ve Harekat Dairesi Başkanlığı bünyesinde "Özel Harekat Şube Müdürlüğü" olarak 1993 yılına kadar faaliyet göstermiştir. Özellikle bölücü terör olaylarının artması nedeniyle 13.07.1993 yılında Özel Harekat Dairesi Başkanlığı kurulmuş, içinde İzmir İlinin de bulunduğu 48 il Özel Harekat Şube Müdürlükleri, Özel Harekat Dairesine bağlanmıştır.

Personel seçimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel harekat birimine alınacak personel; teşkilatta çalışmakta olan gönüllü polis memuru vaya komiser sınıfından, kıdeme müessir ceza ve olumsuz sicil almamış, müracat tarihinde polis memurları için 28, komiser sınıfı için 31 yaşından büyük olmayan, spor ve bedeni geliştirme çalışmalarına yatkın olan, fiziki güce, soğukkanlılığa, hızlı reaksiyona sahip,azimli, dayanıklı olanlar içinden yapılan mülakatta başarılı olanlar özel harekat kursuna alınır. Bu kursu başarı ile bitiren personel özel harekat branşlı olarak kadrolara atanır.