Özbek, Elbistan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Özbek
—  Köy  —
Kahramanmaraş in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Kahramanmaraş
İlçe Elbistan
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 88
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 344
İl plaka kodu 46
Posta kodu 46300
İnternet sitesi: [2]

Özbek, Kahramanmaraş ilinin Elbistan ilçesine bağlı bir köydür.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Elbistan'a bağlı bir alevi köyüdur. inancsal acidan Sinemilli ocagina baglidir. özellikle ekonomik sebeplerden dolayı köy nüfusu çok azalmıştır. [kaynak belirtilmeli]

Özbek köyü Sinemilli aşiretinin, Maksutuşağı (yerel ağızla "Maksi=Maksu") kolu tarafından kurulmuş ikinci köydür. İlk köy Nurhak dağı ve vadilerinide sınırları içinde barındıran ancak göçlerle beraber şimdi sadece adı kalan "Sünnet köyüdür." [kaynak belirtilmeli]

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Ataerkil bir yapıya sahip köyde Anadolu Alevi inanç ve kültürünün yalın hali yaşanmaktadır.halkı gayet modern ve yapıcıdır, Özbek köyü, Kantarma köyünden ayrılma olduğundan, Kantarma dedelerine bağlıdır, cemler bu dedeler tarafından kurulur, bu dedeler Türkçeyi çok iyi konuşurlar, onları dinleyenler gıpta ile bakarlar, cemlerde söylenen türkü ve deyişlerin tamamı Türkçedir. Kantarma köyü Elbistan ve çevre bölgeler içinde Türkçenin en hoş lehçesini kullanır ve Elbistandan daha iyi konuşur. Köyün yemekleri; İçli köfte, yuvarlama, çiğ köfte, borani, tavaaşı, lozzık, kömbe(bir tür börek), katmer, aşure, tarhana sayılabilir.

Günümüzde Kantarma köyünde bulunan dedelik makamı, alevi bilgi ve kültürünü çevre köylere iletememektedir.bu sorunun başında bu bölgedeki insanlara alevi kültürünü verecek yeni dedelerin yetişmemesi ve mevcut bulunan dedelerinde alevilik kültürünü aktaracak bilgiye ve kabiliyete sahip olamamasından kaynaklanmaktadır. Bu konuyla ilgili halkın ileri gelenlerinin alevi yetkililerini, cem evlerini göreve davet etmesi ve dedelik sırası gelmiş kişilere gerekli eğitim-öğretimin verilmesini sağlalalıdır. Cem evleri 21 yy.da cenazelerde yemek dağıtılan, adak adanan, cem kurulan vs.olmanın yanında, inanan insanına alevilik kültürünü ve eğitimini verecek kursları açmalıdır. Aleviliğin unutulması ve yaşatılamaması zamanla manevi bir eksiklik ve bununla beraber yeni gelen nesilde psikolojik kimlik sorunları ve tartışmaları yani ben kimim ve neyim sorununu yaratabilir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraş iline 190 km, Elbistan ilçesine 23 km ve Malatya ilinede 110 km uzaklıktadır. Köy yüksek tepelerle çevrili bozkır bir toprak yapısına sahiptir. Yer yer düzlük alanları mevcut olup tarım amaçlı kullanılır. Köyde buğday, arpa, nohut, colban-fi ekilmekte ve azda olsa hayvancılık yapılmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, genellikle karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

[kaynak belirtilmeli]

Yıllara göre köy nüfus verileri |- 2010 20
2007 30
2000 88
1997 107

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekonominin zayıf olduğu köyün geçim kaynağı: çok azda olsa tarım ve hayvancılık, büyük şehirlerde yaşayan ve yurt dışında çalışan akrabaların yardımlarıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasından dolayı taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ilçeden ulaşımı sağlayan yol asfalt ancak köy içi halen toprak yol ooolup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]