Örgü topolojisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Örgü Topolojisi sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara

Örgü topolojisi, her bir düğümün diğerinin yerini alabildiği bir ağ topolojisi.

Örgü (Mesh) topolojisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tamamen bağlı örgü topolojisini temsil eden bir resim

Tam örülmüş ağların değeri abone sayısının üssü ile orantılıdır, herhangi iki uç grupların iletişimde olduğu varsayılarak uygun ve bütün son noktalar eklenerek Reed's Law kanunu ile yaklaşık olarak bulunabilir.

Örgü topolojisini temsil eden bir resim

Tamamen bağlı[değiştir | kaynağı değiştir]

Not
Topoloji sadece küçük bir sayıda düğüm birbirine bağlı olduğu zaman kullanılmasına rağmen, fiziksel tam bağlı örgü topolojisi pratik ağlar için genel olarak çok masraflı ve karmaşıktır.

Kısmen bağlı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu tip ağ topolojisinde ağda bulunan bazı düğümler, birden fazla düğüme noktadan noktaya bağlantı ile bağlıdır. Bu ağdaki her düğüm arasında gider ve karmaşıklığı olmayan fiziksel tam bağlı örgü topolojisinin bazı tekrarlarından faydalanmayı mümkün kılar.

Not
Fiziksel kısmi bağlı örgü topolojisi tabanlı en pratik ağlarda, ağda düğümler arasında iletilen bütün veriler en kısa mesafeyi (yada yaklaşık en kısa mesafeyi) seçer, bağlantıların birinde bir başarısızlık durumu veya kaçak dışında olan durumlarda veri hedef için alternatif bir yol seçer. Doğru yolu belirli bir zamanda kullanmaya karar vermek için bu ağın düğümlerinin bazı tip mantıksal yönlendirme algoritmalarına sahip olması gereklidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]