Çukurköy, Akseki

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Çukurköy
—  Köy  —
Antalya in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Antalya
İlçe Akseki
Rakım 741 m (2.431 ft)
Nüfus (2007)[1]
 - Toplam 178
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 242
İl plaka kodu 07
Posta kodu 07770
İnternet sitesi: [2]

Çukurköy, Antalya ilinin Akseki ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski adı hellence'de bolluk anlamına gelen Efteşedir. Cumhuriyet döneminde bu ad Çukurköy olur. Eskiden köy yeri Gevedere denilen yerdeyken çıkan salgın hastalık sonucu günümüzdeki yere taşınmıştır. [kaynak belirtilmeli]

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün kültürüne baktığımızda egemen Türk kültürü ve yörüksel unsurlar görülür. Geleneksel yörüklük anlayışının temel unsuru olan göçerlik her yıl yaz aylarında kışlaktan yaylaya yayladan kışlağa göçmek suretiyle gerçekleştirilir. Yaylaya göç fantastik değil, geçim amaçlıdır. Köyün diğer kültürel özelliklerine bakılınca iç Anadolu folkloründen etkilenmeler görülür. [kaynak belirtilmeli] Düğünlerde kaşık oyunu ve çiftetelli önemli yer tutar. Keşkek ana yemektir. Köyde arefe günü ikindi namazı sonrası mezarlık ziyareti yapılır çeşitli dualar okunduktan sonra murt dikilir. Bayram günlerinde köy halkı bayram namazına katılır namaz sonrasındaysa toplu bayramlaşma olur. Eskiden bayram sabahları köy halkı toplu olarak yemek yerlerdi ama günümüzde bu gelenek yok.Köy halkından birisi öldüğünde üç gün boyunca akşamları teselli ziyaretlerine gidilir. Bu ziyarete gidilirken herkes yiyecek içecek bir şeyler götürürler.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Etrafı dağlarla çevrili ve bu dağların yamacında kuruludur. Antalya iline 126 km, Akseki ilçesine 31 km uzaklıktadır. Güzelsu, Pınarbaşı, Çaltılıçukur, Güçlüköy ve Taşlıca komşu köyleridir. Köyün rakımı 741m'dir. Gülen, Kavzan, Istarfas, Çataltaş, Öksevi, Alçaktepe, Topraklık, Dedecik köy çevresindeki önemli yükseltilerdir. Köy su kaynakları açısında zengindir. Sınırları içerisinde 3 akarsu bulunur. Fakat akarsuların su miktarı yazın azalır. Köylüler arasında arazi ekim dönemi baz alınarak merkezden yukarıda kalan kısma yukarısene aşağıda kalan kısma ise aşağısene denilmiştir.

Bitki Örtüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Maki ve kızılçam ormanlarının yanında meşelikler önemli yer kaplar. Köyde çeşitli mantar türlerine rastlamakla beraber kuzu göbeği bunlardan en önemlisidir. Köylüler bunu toplayıp yerler ya da satarlar hem ekonomik hem de besinsel olarak getirisi yüksektir. Çukurköy Nohudu olarak bilinen Cicer heterophyllum bitkisi endemik bir türdür ve yalnızca Çukurköy'de yetişir.[kaynak belirtilmeli] Köy halkından Biyolog Prof.Ahmet Duran tarafından keşfedilmiş TRT'den tüm dünyaya tanıtılmıştır. [kaynak belirtilmeli] Ayrıca hemen hemen bütün sebze ve meyve türleri yetişir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde Akdeniz iklimi görülür. Kışları zaman zaman soğuk olsa da genelde ılıktır. Yazları sıcak ve kuraktır. Kış aylarında yılda 3 veya 4 kez 10 cm kadar kar yağabilir.

Ekonomik Yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Köylü; tarım, hayvancılık, arıcılık yaparak geçimini sağlar. Tarım ürünlerinde köylü kendi gereksinimlerini karşılar. Ancak üretim fazlası olursa bunlar pazarlanır. Köy olanakları kısıtlı olduğundan genç nüfus şehirlere göçmüştür. Bunların çoğu ticaretle uğraşır. Eskiden orman işlerinden geçimini sağlayanlar olsa da şimdi bu alana ilgi yoktur. Bunların dışında bazı kişiler farklı iş kollarında geçim sağlarlar.

Yönetim[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için Köy muhtarlığı seçimleri yapılmaktadır. Yönetim muhtar ve üç aza tarafından sağlanır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ama etkin değildir. Öğrenciler 7 km ileride Murtiçi köyünde bulunan Ahmet Hamdi Akseki İlköğretim Okuluna taşımalı olarak gitmektedirler. Köyde su, telefon, internet, elektrik şebekesi bulunur yollar tamamen asfalttır. Köyün içi parke taşı döşelidir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]