Çimendere, Malkara

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Çimendere
—  Köy  —
Tekirdağ in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Tekirdağ
İlçe Malkara
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 520
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 282
İl plaka kodu 59
Posta kodu 59300
İnternet sitesi: [2]

Çimendere, Tekirdağ ilinin Malkara ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Cumhuriyetten önce, Bulgaristan'ın Hızladı kasabasında yaşayan bir grup, savalar sonunda göçederek Malkara'ya gelirler. Bunlara yerleşmeleri için Allıışık köyü gösterilir. Burasını beğenmeyip, köyün bugünkü yerleşim yerine gelirler. Burasının yeşillik ve çimenlik olduğunu, yakınından da dere geçtiğini görürler. Burası hoşlarına gider ve buraya yerleşmeye karar verirler. Tekrar Bulgaristan'a dönerek oradaki yakınlarına burasını anlatırlar. Onlarla bereber tekrar Malkara gelirler. Şimdiki köyün bulunduğu yere geldiklerinde görürler ki, anlatılanlar doğrudur. Buraya yerin özelliğine uygun olarak Çimendere adını verirler. Köyün adı Cumhuriyet döneminde de ayni kalmıştır.

Köy halkı, Balkan savaşında Bulgar zulmünden kaçmak için köyü boşaltır. Buradan Tekirdağ'a, oradan da gemi ile Bandırmaya geçerler. Savaş sonrasında yine bu günkü köylerine geri dönerler.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Höşmerim köyün vazgeçilmez tatlısı, Etli ve Tavuklu Mantısı ve Kapama en meşhur yemekleridir. Köyün hıdırellez şenliklerinde, bütün köy halkı piknik yapıp eğlenilir(6 MAYIS). Köy düğünleri iki gün iki gece devam eder. Genellikle davul zurna eşliğinde sirto, kampana, karşılama, çiftetelli,... gibi hareketli ve kıvrak halk oyunları oynanır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tekirdağ iline 60 km, Malkara ilçesine 23 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 520
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - NEVZAT BİLEN
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]