Çiftlikköy, İyidere

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Çiftlikköy
—  Köy  —
Rize in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Rize
İlçe İyidere
Nüfus (2007)http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=257380
 - Toplam 789
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 464
İl plaka kodu 53
Posta kodu 53610
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=257380

Çiftlikköy, Rize ilinin İyidere ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Rize iline bağlı İyidere ilçesi Çiftlik köyü Fatih Sultan Mehmet tarafından,İstanbul 'un fethinden 8 yıl sonra 1461 yılında Trabzon Rum Devletini tarihe gömerek Trabzon Rize ve ilçelerini sonsuza dek Türk yurdu yapmıştır. Rize'nin ipekyolunun üstünde olması önemini her zaman artırmış Orta Asya ve Kafkasya ile tarihsel, stratejik, kültürsel, bir ilişkisi her zaman olmuştur. Çiftlikköyü yolu üzerinde tarihi olarak ayfeka pleki mağaraları ve rumlardan kalma ayfeka klisesi bulunmaktadır. Çevresindeki en yüksek köylerden biri olması ve Kaçkar Dağlarına paralel olması Rize ilinin en güzel havasına sahip köylerinden biridir....

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. ancak

Çiftlik köyü rize turizmindede önemli bir yer tutmaktadır köy yolunun üzerinde ayfeka pleki mağarası başta olmak üzere ayfeka klisesi ve büyüklü küçüklü 11 mağara daha bulundurmaktadır mağara ve klise yolu tamamen beton ve parke olarak düzenlenmiş ve gelen turistlerin konaklayabilmesi için lokonta da faliyete geçirilmiştir.Çiftlikköy ayfeka tepesine çıktığınızda aynı anda üç mevsimi birden yaşayabilirsiniz köşklü köyü ve çiftlikköyünü ayıran tepe üzerine çıkılınca güneye doğru bakıldığında karlı kaçkar dağları kuzeyde karadenizin eşsiz mavi manzarası bulunduğunuz yerdeki yeşilin binlerce tonu arasında bulamayacağınız eşsiz güzel doğa manzarasını bulabilirsiniz.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Rize iline 21 km, İyidere ilçesine 7 km uzaklıktadır.taşhane , büyükçiftlik, köşklü, denizgören ve yaylacılar komşu köyleridir.çiftlik köy genelde engebeli araziden oluşup çay ve ormanlık örtüyle kaplıdır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 789
2000 721
1997 773

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde,ortaoğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi vardır ancak PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. koy kasabasında 6çay ocağı 5 market 2 internet kafe 1blardo salonu 1berber ve 1 lokantayla değerlı koyumuz ve koylulerımıze hızmet vermekdedır .

hızmet vermekde

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]