Çiftepınar, Erdemli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Çiftepınar köyü
—  Köy  —
Mersin in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Mersin
İlçe Erdemli
Rakım 40-70 m (-190 ft)
Nüfus (2009)
 - Toplam 810
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 324
İl plaka kodu 33
Posta kodu 33780

Çiftepınar köyü, Erdemli'nin suyu bol olan köylerindendir. Köyün çevresi piknik yerleri ile çevrilidir.

Keşli Türkmenleri'nden oluşan köy ahalisi, çoğunlukla Hacıalanı yaylasına çıkmaktadırlar.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

çiftepınarköyü pınarbaşı,sıraç,ilemin köyü birleşik halinde bir kasaba himayese olrak gözüküyordur. diger köylerin ayrılması ile 1954 yılında ayrılarak köy statüsüne alınmıştır. Adını köy yakınında 2 km arayla çıkan Dedekavak ve Karapınar adlı pınarlardan almaktadır.köyde bi haylı piknik yerleri bulunmaktadı ör=dedekavak çağlayansu cennetdere sakli vadi ve suadiye olmak üzeredir

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Muhtar,Ramazan ER(30 Yıldır köy muhtarlığı yapmaktadır.)

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

GELENEKLERİ:DÜĞÜNDEN ÖNCE BAYRAK DİREĞİ DİKME,GELİN ALMA,ASKER MEVLİDİ,ASKER UĞURLAMA YEMEKLERİ:TOPALAKLI,BUĞDAY DÖĞMESİ (KEŞKEK),HAMUR ÇORBASI (YÜKSÜK),ÖVELEMEÇ,TUTMAÇ,KISIR, BADRIK,ÇEŞİTLİ SAÇ BÖREKLERİ(ÇÖKELEK,PATATES,LAHANA,KABAK, İÇLİ KÖFTE, ÇOBANLARIN YEDİĞİ OMMAÇ, SIKMA, YAYIK AYRANI...

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Denize olan uzaklığı 8 km'dir. Rakımı, 40-70 metre arasında değişmektedir.Karşıyaka, Merkez, Madenharmanı ve Say olmak üzere 4 mahalleden oluşmuştur.Köy,Toros dağlarının güney eteğinde yer almaktadır.Dağlık ve karmaşık bir arazi yapısına sahiptir.4 mevsimi yaşayabilen ender ve doğa harikası bir yerleşim birimi olup,köyün kuzey-güney yönünde uzanan 300 yer yer 400 metre derinliğinde,30 km uzunluğunda,sarp ormanlıklı Kapız vadisi bulunmaktadır.Erdemli ilçesine bağlı olup,ilçeye uzaklığı 17 km'dir.

Tarihi Eserler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yağcı ,Örentepe ve Taştepe mevkilerinde Roma ve Bizans dönemlerinden kalma kilise harabeleri, mezar, kuyu ve su sarnıçları göze çarpmaktadır. Köyde İKİ tane cami vardır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir.Fakat köy konum olarak Torosların eteğine yakın olduğundan,deniz seviyesinden 150 metre yükseklikte,yakın mesafede kış mevsiminde kar görülür.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

2009 yılı nüfus sayımına göre köyün nüfusu 2.325'dir. Köyde 964 hane vardır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır. Limon, portakal, domates, arpa, buğday yetiştirilen ürünlerdendir.Bunların yanı sıra köyde hayvancılıkta önemli bir geçim kaynağıdır.Başta inek olmak üzere koyun ve keçi besiciliği yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıraç köyü sınırlarındaki Kartal Çimeği mevkisindeki kaynaktan getirilmektedir.su problemi 2008 de kendisininde köyü olan,Mersin milletvekili Ali ER tarafından kesin bir çözüme ulaştırılmış,içme suyu problemi ortadan kalkmıştır..köyde iki tane pınar vardır .. Köy sulama suyu bakımından bir hayli zengindir. Karakız göletinden sulama suyu almaktadır.Karakız göleti gibi büyük bir proje ile başta Çiftepınar olmak üzere çevre köylerinde sulama suyu problemini ortadan kalkmıştır ..Köyde bir ilköğretim okulu vardır. Bu okul aynı zamanda taşımalı eğitimin merkezi okullarından biridir. Sağlık ocağı yoktur,ancak en yakın sağlık ocağı 3 Km.uzağındaki elvanlı sağlık ocağı bu konuda çevre köylerinde sağlık ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitededir.ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.