Çevrim içi oyun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Çevrimiçi oyun sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara

Bilgisayar ve bazı taşınabilir çoklu ortam aygıtları ile, bir ya da birden fazla kişinin, genel ağa (internet) bağlanarak bilgisayar oyunları oynanması paylaşımına "çevrimiçi oyun" denir.

Eski çevrim içi oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Modem aracılığıyla oynanan, çok düşük veri akışının yeterli olduğu metin tabanlı oyunlar veya satranç gibi oyunlardır.

Örnek olarak dama,okey,pişti,poker verilebilir.

Birinci şahıs nişancı (FPS) oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerel alan ağı (LAN) iletişim kuralının yaygınlaşmasıyla başlayan Doom benzeri oyunlardır.

Örnek olarak Counter-Strike verilebilir.

Gerçek zamanlı strateji oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncuların birbirlerine karşı oynadıkları strateji oyunlarıdır. Yapay zekaya karşı oynamaktan daha zevkli olduğu için hemen hemen tüm strateji oyunları çevrim içi oyunu desteklemektedir.

Tarayıcı tabanlı Oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarayıcıların ve ağ teknolojisinin gelişim göstermesiyle yaygınlaşan bir türdür. Etkileşimli sayfaların kullanılması gibi, Java veya Flash tabanlı tarayıcıyla bütünleşmiş oyunlar da bulunur. Ayrıca Web tabanlı oyunlar olarakta tanınmaktadır. MyFreeFarm çiftlik oyunu bunlara güzel bir örnektir.

Çok oyuncu oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Geniş bant genel ağ hizmetinin Dünya'da yayılmasıyla aynı anda on binlerce oyuncunun bağlanabildiği ve karşılıklı oynayabildiği sunucular oluşmuştur. Bilhassa MMORPG oyunlarında Türkiye'de hızlı bir artış görülüyor, bir örnek olarak Rappelz verilebilir. Bayrak Kapmaca oyunu çok oyunculu oyunlar alanında Türkiye'de geliştirilmiş oyunlara iyi bir örnektir. Facebook oyunları içinde yer alan City ville çok oyunculu oyunlar içinde önemli yer tutmaktadır.