Çetin, Ortaköy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Çatin
—  Köy  —
Aksaray in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Aksaray
İlçe Ortaköy
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 804
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 382
İl plaka kodu 68
Posta kodu 68400
İnternet sitesi: [2]

Çetin, Aksaray ilinin Ortaköy ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel olarak geleneksel aile tipi hakim olmakla birlikte çekirdek aile tipi de sıkça görülmektedir. Düğünler üç gün süren ev düğünleri şeklinde yapılır. Cuma günü ikindi namazından sonra bayrak kaldırılarak başlayan düğün, cumartesi günü ikindi ve akşam kınaları ile devam eder ve pazar günü kuşluk vaktinde gelin çıkarılıp tüm köye yemek verilerek düğün bitirilir. Önceleri düğünlerde yöresel sulu yemekler yapılırken yaklaşık yirmi, yirmi beş yıldır, etli ekmek yaptırılarak ikram edilmektedir. Yine düğünlerde davetlilerin düğün sahiplerine zarf içerisinde para vermesi de imece usulünün ve yardımlaşmanın en güzel örneklerinden biridir. Son yıllarda, eski okul binası tamir edilerek, bahçesiyle beraber, düğün kompleksi olarak kullanıma açılmıştır. Düğünjlerde civardan türkücü, sazcı getirilir. Köyün meşhur mahalli sanatçısı Ozan Nusret'tir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çatin Köyü, doğuda Ozancık, batıda Cumali, kuzeyde Kümbet, güneyde Yanyurt köyleri arasında kalır. Köy 40 km’lik stabilize yol ile Aksaray’a, 15 km’lik yol ile Ortaköy’e, 50 km’lik yarısı stabilize yol ile de Nevşehir’e bağlantılıdır.Kırşehir'e ise Ortaköy'den geçmek suretiyle yaklaşık 60 km mesafededir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Ekecik dağının kuzeydoğusunda olup kışları soğuk, yazları serindir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2008 688
2007 823
2000 804
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bölgesel ürünler sayılabilecek tahıl(buğday,arpa),baklagiller ,kabak ,pancar üretilmektedir. Meyvecilik fazla gelişmemiş olup elma çeşitleri ağırlıkla görülmekte ve ticari olarak değerlendirilmemektedir. Köyde üretilen üzüm, pekmez üretiminde kullanılmakta ve bölge köyleri içerisinde en kaliteli olmasıyla tanınmaktadır. Köyde büyükbaş hayvancılık yaygın olup süt üretimi yapılmakta ve doğrudan süt olarak çeşitli süt fabrikalarına verilmektedir. Küçükbaş hayvan sayısı eskisine oranla az olmakla birlikte hala özellikle yaylalarda görülmektedir. Köyde bir de Tarım Kredi Kooperatifi bulunmakta , tarım ve hayvancılık çalışmalarına destek olmaktadır

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde çevre köylerin de taşımalı eğitimle taşındığı büyük bir ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem de kanalizasyon şebekesi vardır. Köyde 24 saat hizmet veren bir Sağlık ocağı vardır.