Çayırdere, Ergani

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Çayırdere
—  Köy  —
Diyarbakir in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
İl Diyarbakır
İlçe Ergani
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 2.100
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 412
İl plaka kodu 21
Posta kodu 21950
İnternet sitesi: [2]

Çayırdere, Diyarbakır ilinin Ergani ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı kürtçe "sincik" olup, sincik; kürtçe de iğde anlamı taşır. Rivayete göre köyün kurucucusu olan çoban, sürüsünü köyün bulunduğu alanda otlatırken, tekkesinin ıslak olan sakalından bu alanda su olduğunu anlamış ve tekesini takip ederek bugün köyün su kaynağı olan kuyuya kaynaklık edecek su kaynağına ulaşmıştır su kaynağının üzerinde bulunan iğde ağacından dolayı köye sincik ismi verilmiştir. Köyün çok eski bir tarihi vardır zira köye yakın akan ve sinek çayının bir kolu olan derenein kenarındaki kayalıklarda neolitik dönem insanlarının kazdığı mağaralar hala durmaktadır, ayrıca yine bu civarda bulunan yüksek kayalıklara inşa edilmiş bir kale ve kiliseden söz edilmektedir. Eski yerleşim tamamı ile terk edilmiş olup yeni yerleşim 300 yıllık bir geçmişe sahiptir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenekleri genel olarak Diyarbakır yöresine benzemektedir. Yemekleri hakkında bilgi yoktur

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy Diyarbakır iline 85 km, Ergani ilçesine 20 km uzaklıkta olup civar köylere nazaren yüksek bir dağın üzerine kurulmuştur. Köyün doğusu dağlık olup diğer yönlerde kalan kısımları ise verimli arazilerden oluşur ayrıca köyün batısından ve güneyinden iki ırmak akmakta olup aktıkları toprakların sulanmasını sağlamaktadır. Köy taşlık bir bölgede olup arazi şartları oldukça zordur. Köyün doğu tarafında bir dağ yer almaktadır. Dağın hemen dibinde de zaten köy yerleşkesi bulunmaktadır. Dağın belli bir yerinde küçük bahçeler bulunmaktadır ayrıca dağda bir su kaynağıda bulunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Bitki örtüsü makidir. Meşe, dağdağan (tahvî) alıç (gûvij), zerdali (zerdeli) rêxok, böğürtlen (tûreşk), muşmula (hûlitirşik artık yok), badem ceviz dut, incir, menengiç (benîştok), dişbudak (benav) gibi ağaç ve çalılar mevcuttur. Köyün 15 bin dönümlük merası (şiker) 1950'ler kadar meşelik ve incirle örtülü iken yağma, yanlış kullanım, Bakırmadene odun satma gibi nedenlerle artık kuru bir kök bile bulunmamaktadır. İlkbaharda zevî (ekilebilir arazi) ve devî (ağaçlık ve çalılık) gibi yerlerde xerdel, dejnik, pung, gizêr, xazrîg, tirşo, nanê çûka, tûzik vb. gibi yenilen otlar, kûlilk/pîvong(çiğdem), karzî (süsen mor ve alaca gri) çarpel (anemon mor, kırmızı, beyaz) kûlilka kêçê/beybûn (papatya, ganglo (gelincik) vb. yüzlerce çeşit çiçek yetişmektedir

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 100
2000 15
1997 10

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy ekonomisi tamamıyla tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde en çok arpa ve sırası ile buğday,mercimek,nohut ve bakla üretilir sulak arazi çok az yer kaplayıp mevcut alanda ise başlıca; domates, patlıcan, biber, patates, susam ve soğan üretimi yapılmaktadır.

Köyümüz özellikle Adana Mersin İzmir başta olmak üzere birçok il ilçe köye hatta Suriye ye bile göç vermiş daha önce burada yaşayıp halen nüfus kaydı köyde olup artık köyde hatırlanamayan/unutulan birçok aile vardır. Bu da biraz verimsiz arazinin ihtiyaçları karşılayamaması kaynaklıdır. Halen sezonluk tarım ve inşaat işçisi olarak yoğun bir sirkülasyon vardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde köyün ihtiyacını karşılayamayan çok eski bir ilköğretim okulu olup (Çayırdere İlköğretim Okulu) yeni bir ortaokul yapılmaktadır . Köyün içme suyu şebekesi vardır ve kanalizasyon sistemi bulunmamaktadır. Köyün Ptt şubesi ve ptt acentesi bulunmamaktadır. Herhangi bir sağlık kuruluşu yoktur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]