Çapulcular

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Harry Potter serisindeki bir arkadaş grubu olan çapulcular 1971 yılında kuruldu.

Üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • James Potter (Çatalak)
  • Sirius Black (Patiayak)
  • Remus Lupin (Aylak)
  • Peter Pettigrew (Kılkuyruk)

James Potter[değiştir | kaynağı değiştir]

James Potter büyücü bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Öğrenimini Hogwarts'ta yapmaya karar verdi ve 1971 yılında Hogwarts'a kaydoldu. En iyi arkadaşları ise Sirius Black, Remus J.Lupin ve Peter Pettigrew'dir. Beraberce Çapulcu grubunu kurmuş ve Çapulcu Haritasını yapmışlardır. James Potter'ın gruptaki adı ise Çatalak'tır ve aşırı derecede güçlü bir büyücüdür.

James'in okulda en nefret ettiği öğrenci Snape'tir. Ancak bu nefreti karşılıksız değildir. Snape de ondan Sirius Black'in kendisine kurduğu tuzaktan kendisini kurtardığı için (ve belki de Lily Evans'a olan sevgisinden dolayı) nefret etmektedir.

James Potter harika bir Quidditch oyuncusudur. Takımda arayıcı pozisyonunda oynamaktadır. Bu Harry'nin oynadığı pozisyondur.

James Potter 1978 yılında Hogwarts'tan mezun olduktan sonra Lily Evans ile 1979 yılında evlenmiştir. Bu evlilikten 31 Temmuz 1980 yılında Harry Potter adlı bir çocukları olmuştur. Zümrüdüanka Yoldaşlığı'na katılarak Voldemort a karşı savaş vermiştir. Ancak bir zamanlar en yakın arkadaşlarından biri olan Peter Pettigrew'in bulundukları yeri Karanlık Lord'a söylemesiyle Voldemort tarafından öldürülmüştür. (Aynı zamanda karısı Lily de Voldemort tarafından öldürülmüştür.) Aynı zamanda James Potter Sirius ve Peter gibi bir anigamustur ve istediğinde bir çatalboynuzlu geyiğe dönüşebilmektedir.

Sirius Black[değiştir | kaynağı değiştir]

Sirius Black, James Potter'ın okul yıllarından beri en yakın arkadaşıdır. Ayrıca Hogwarts'ta James Potter, Peter Pettigrew ve Remus J.Lupin ile birlikte Çapulcular grubunu kurmuşlardır. Sirius Black bir animagustur. Takma ismi ise Patiayaktır.

Aynı zamanda Potter'ların sır saklayıcısı olarak bilinen Sirius (ki aslında sır tutucu Pettigrew'dir) onları öldürmekle suçlanıp Azkaban Hapishanesi'ne gönderilmiştir. Harry'nin 3. yılında Azkaban'a girmesine sebep olan Peter Pettigrew'in Hogwarts'ta olduğunu farketmiştir ve ondan intikam almak için Animagus olmasından yararlanarak bir köpeğe dönüşüp 1993 yılında Azkaban'dan kaçmıştır.

Sirius Black aynı zamanda Harry Potter'ın vaftiz babasıdır. Siyah saçları ve gri gözleri vardır. Ayrıca Şahgaga adlı bir hipogrife sahiptir. Ancak 1996 yılında kuzeni Bellatrix Black Lestrange tarafından Esrar Dairesi'nde öldürülmüştür

Peter Pettigrew[değiştir | kaynağı değiştir]

Peter Pettigrew 1960 yılında dünyaya gelmiştir. Tombul ve sarışın bir çocuk olan Peter bir zamanlar en yakın arkadaşları James Potter, Sirius Black ve Remus Lupin ile aynı zamanda Hogwarts'ta eğitim görmeye başlamıştır. Diğer üçü kadar yetenekli ve zeki olmasa da o da Çapulcu grubunun bir üyesi olmuştur. Takma ismi Kılkuyruk'tur.

Ancak Karanlık Lord'un güçlenmeye başladığı sıralarda onun yandaşı olmaya karar vermiş; James ve Lily Potter'ın nerede saklandıklarını Voldemort'a söylemiştir. Bu olaydan sonra kendini ölü gibi göstermek için kendi parmağını kesip, kendini bir fareye dönüşmüştür.

Voldemort Harry Potter'a yenildikten sonra yaşamını bir fare olarak geçirmiştir.(Scabbers Kasım 1981-Haziran 1994) Daha sonra Sirius Black onun Hogwarts'ta olduğunu anlamış ve onu bulmaya gitmiştir. Peter Pettigrew ise ondan kaçmış ve yeniden Karanlık Lordunu aramaya başlamıştır, onu bulduğunda ise ona etini vererek yeniden canlanmasını sağlamıştır.

Remus Lupin[değiştir | kaynağı değiştir]

Remus Lupin daha çok küçükken bir kurtadam tarafından (Fenrir Greyback)ısırılmıştır. Yani Hogwarts'a başladığı zaman bir kurtadamdı. Albus Dumbledore Lupin için Şamarcı Söğüt'ü dikti ve ağaçtan Hogsmeade köyüne uzanan bir tünel açtı. Bu sayede Lupin dolunay çıkıp da bir kurtadama dönüştüğünde başka insanlara zarar veremiyordu. Hogwarts'a geldiğinde Gryffindor binasına seçildi. Tıpkı en yakın arkadaşları James Potter, Sirius Black ve Peter Pettigrew gibi..

Lupin bir kurtadam olduğu için arkadaşları ona yardım etmek için çaba göstererek animagus oldular ve Çapulcu grubunu kurdular. Lupin'in bu grup içindeki adı Aylak'tır.

Lupin 1978 yılında Zümrüdanka Yoldaşlığı'na katılmıştır. Daha sonra ise 1993-1994 yıllarında Hogwarts'ta Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersi öğretmenliği yapmıştır.1998 yılında Nymphadora Tonks ile evlenip bir erkek çocuk sahibi olan Lupin aynı yıl büyük savaşta ölüm yiyen Dolohov tarafından‎ öldürülmüştür.