Çandarlı, Dikili

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Çandarlı
—  Köy  —
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
İl İzmir
İlçe Dikili
Nüfus (2010)
 - Toplam 4.809
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 232
İl plaka kodu 35

Çandarlı, İzmir (il)'inin Dikili ilçesine bağlı bir sahil beldesidir. Önemli bir turizm yani gezi merkezidir.
Çandarlı Beldesi İzmir şehir merkezine 100 km, bağlı olduğu Dikili ilçesine 22 km uzaklıktadır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Çandarlı (Pitane) yöresinde, tarih öncesi izler MÖ 4000'li yıllara dek uzar. Söylenceye göre Amazon kadın savaşçılar, yöreye egemen olmuşlar ve Pitane başta olmak üzere birçok kıyı kentin kurucusu olmuşlardır. Anlamı; kadın kenti, kraliçe kenti olan Pitane sözcüğü de buradan gelmektedir.

Çandarlı'nın muazzam tarihi araştırıldıkça birçok uygarlığın yörede varlık gösterdiği anlaşılmıştır. Bu uygarlıklardan bazıları şunlardır. Hititliler, Lidyalılar, Persler, İonyalılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Saruhanoğulları, Karesioğulları ve Osmanlı İmparatorluğu. gok

Selçuklu Devlet'inin yerini alan beylikler (Saruhanoğulları ve Karesioğulları) adım adım yöremizi Bizansın elinden alarak Türk beldesi yapmışlardır. Çandarlı'nın Türkler tarafından fethi birden olmuş değildir. Zaman zaman Türklerin eline geçtiği, sonra yine bırakıldığı anlaşılmaktadır. Ancak kesin olarak alınması sorulursa bunun tarihi 1302'den sonradır. Çünkü bu tarihte Bergama ve çevresi Bizanslılarca boşaltılmıştır. Bizansın geri çekilmesinden sonra da Türkler bu bölgeye yerleşmeye başlamıştır.

1430 yılında II. Murat zamanında sadrazam olan Halil Paşa, Fatih'in ilk yıllarına değin 24 yıl bu görevde kaldı. Soylu bir aileden gelen Çandarlılılar, Osmanlı yönetiminde I. Murat'tan beri kazaskerlik, sadrazamlık gibi görevlerde bulunageldiler. Kökenleri Ankara'nın Nallıhan İlçesine bağlı Cendere Köyüne dayanmaktadır. Ancak Cendere demek yerine Çandarlı deyişi daha çok tutulmuştur. II. Murat iki kez padişahlığa oğlu Fatih'i getirip denemek istemiş, fakat çocuk yaşta olması ve Balkanlarda Haçlı ordularının görülmesi üzerine sadrazam Çandarlı Halil Paşa'nın İsteğiyle II. Murat tekrar tekrar padişahlığa çağırılmıştır. Küçük Mehmet bunları o zaman kabul etmesine ve hatta babasını göreve çağırırken “eğer padişah ben isem size emrediyorum, yok padişah siz iseniz derhal ordunun başına geçiniz” dediği halde sonradan kışkırtmaların nedeni ile Çandarlı Halil Paşa'ya kin beslemeye başlamıştır. İstanbul'un fethine karar verildiği sırada Çandarlı'nın yapıcı eleştirilerine hazırlıkların sürdürülmesine, Haçlı Ordularının başımıza musallat olacağına ilişkin sözlerine de alınmış ve İstanbul'un fethini istemiyor, Bizans ile işbirliği içinde, Fatih'in başarılı olmasına fırsat tanımayacak gibi dedikodularla iyice şişirilmişti. İşte bu gibi nedenlerden ötürü İstanbul'un fethinden sonra Çandarlı Halil Paşa'nın sadrazamlığına son verdi ve 1453'te öldürttü.

Sadrazamlığı sırasında Çandarlı Halil Paşa, ünlü Pitane kentinin, Cenevizlilerden kalma köhne kalesini yeniden yaptırdı ve kenti bayındır hale soktu. Yeni icat olunan top atışlarına karşı dayanıklı olması için taş bloklar ve temel payandaları yaptırmıştır. Böylece Çandarlı Kalesi sağlam ve korunaklı bir hal almıştır. İşte o zamandan beri Pitane adının yerini Çandarlı almıştır. Bir başka deyişle Çandarlı'nın isim babası Halil Paşadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Çandarlı,yakın tarihte hizmete girecek olan milletlerarası yük limanı ile asgari beşbin civarında depo,antrepo ve lojistik şirketine ev sahipliği yapacaktır.Çağdaş ipekyolunun ülkeye girişi burası olacaktır.