Çampınar, Akdağmadeni

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Çampınar
—  Köy  —
Yozgat
Yozgat
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Yozgat
İlçe Akdağmadeni
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 175
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 354
İl plaka kodu 66
Posta kodu 66300
İnternet sitesi: [2]

Çampınar, Yozgat ilinin Akdağmadeni ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Çampınar köyü 1898 yılında tataristan'dan gelen türkler yerleşim alanı olarak kullanmışlardır. Köyün yaklaşık %90 tatardır. Köyde birçok tarihi gezilecek yerlerde vardır. Bunlardan bir tanesi Ali kayası. Ali kayısı'da Halife Ali'nin ayak izleri ve namaz kıldığı yerlerde kalıntılar olduğu köy halkı tarafınca söylenmektedir. Ayrıca abdest aldığı kuyu içindeki su halen bulunmaktadır.

NOT:[BÜYÜKLERİMİZİN ANLATTIKLARI KESİN DEĞİLDİR] köyümüze tatarların yerleştirilmesi 1900 lü yilların başında olmuştır. Asıl yerleşim merkezi( BELEKCIHAN BELDESI olan beldemıze aıt arazıye devlet tarafından yerlestırılmıslerdır.) eskişehir olup burada yerleşimden hoşnut olmama nedeniyle akdağmadenine sadece 5 hane olarak devlet tarafından yerleştirilmitir. Köyümüz savaş esnasında boşaltılmış bir köydür boş olduğundan eskişehirden gelen bizler tatarlar yerleştirilmişizdir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Tatar Türkleri kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Köyün geleneklerı bılınmemektedır yemeklerı en unlu olarak BELIS adını verdıgımız patatesle kaz etınin harmanlanıp mayasız hamurla bohçalanması ile yapılır ve ayrıca kayserı mantısı dıye bıldıgımız bır yemek cesıtıde burada PIRMENKE olarak yapılır. Fakat Kayseri mantısı ile farkı, yoğurt kullanılmamasıdır, sulu bir yemektir.Kaz, Tatar kültüründe önemli biryer tutar, eti yağı ve tüyleri günlk yaşamda kullanılır. Neredeyse bütün yemeklerinde kaz eti kullanan tatarlar, hayvansal yağ olarak kaz yağını tercih ederler. Tüylerinden (telek), yastık minder gibi gereçler yapılabileceği gibi fırça yapımı gibi işlerde de kullanılmaktadır. Ayrıca, Çampınar Köyü'nde, günümüzde Trabzon Vakfıkebir ekmeğine benzeyen, fakat daha küçük ve daha boşluklu yapıya sahip olan, uzun müddet bayatlamayan, mayasız hamurdan imal edilen Tatar Somun'u yapılmaktadır. Bu ekmeğin Tatar Köylerinden başka yerlerde bulunması mümkün değildir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yozgat iline 124 km, Akdağmadeni ilçesine 23 km uzaklıktadır. Rakımı 1300'dür.Köy halkı geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. Köyün güneyinde ve kuzey doğusunda geniş çaplı meşe ormanları vardır. Kesimi yasak olup senenin bir ayında düzenli bir şekilde gözetim altında kesimine izin verilmektedir. Köyün ortalama sıcaklı yaz aylarında 35 °C olmaktadır Fakat köyde yaz akşamları bir yayla havası olup sıcaklık güneş batınca bir hayli düşmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 50
2000 175
1997 208

Köy 2004 yılında bir hayli göç vermiştir. Göç köyün ilçsine balı Akdağmadeni'ne olmuştur. Gerek iş imkânları gerekse eğitim sebibi ile birçok insan tarlalarını bırakıp göç etmiştir. köyün şu anki(27.06.2007) nüfüsü ise 47 civarındadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. çoğunlukla buğday, arpa, fii olup hayvancılıkla geçinenlerde vardır. Köyde genellikle büyük baş hayvancılık yapılmaktadır. köy taşlık olduğu için ırgatlık zamana biçerler köye gelemeyip tırpanlarla biçilmektedir.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2012 -Sabri Çankaya
2004 - Tahsin Yılmaz
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu ve camîî'si vardır. Köyün içme suyu şebekesi 2006 yılında tamamlanmıştır ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde birçok su çeşmeleri olup içme suyu şebekesini kullanmayanlarda vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]