Çamlıca, Odunpazarı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Çamlıca, Eskişehir sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
Çamlıca
—  Köy  —
Eskişehir in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Eskişehir
İlçe Merkez
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 72
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 222
İl plaka kodu 26
Posta kodu 26000
İnternet sitesi: YerelNET

Çamlıca, Eskişehir ilinin Odunpazarı ilçesine bağlı bir köydür. Muhtarı İbrahim KARTALTEPE'dir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Çamlıca Köyü eski adı 'Sarıöküz Köyü' olarak bilinir. Köyün kökü Karakeçili Yörük Aşiretidir. Yerleşik düzene geçildiğinden 'Manav Köyü' olarak bilinir.Karakeçili Yörükler Oğuz Boyun'dan olup, Anadolu'ya 1036 akınlarında gelmişlerdir. Hicri 1264, Miladi 1848 yılında doğan Karakeçili Yörük aşiretinin Serdarı Hacı Bekir Sıddık Beydir.Hacı Bekir Sıddık Bey Kuyucak Köyüne gelmiş ve burada vefat etmiştir. Mezarı bu köyde bulunmaktadır. Hacı Bekir Sıddık Bey'in ,Etem, Mehmet, Emin ve Mesud isminde dört oğlu vardır Bunlardan Ethem Bey babasının isteği ile Karacaşehir'e yerleşmiş, 1921 yılında Yunanlarla yaptığı Gediz Muharebesinde şehit olmuştur. Çocukları Karacaşehirde ikamet etmektedir. Köy bu soydan gelmektedir. Sarıöküz Çiftliği olarak kurulmuş, köy yaklaşık 35 yıl önce 'Çamlıca' olarak değişmiştir. Bu köyün yeni adı Çamlıca'dır halk arasında 'Sarıöküz Köyü' olarak bilinir. Köy halkı genellikle birbirlerine akrabadır.Köyde düzenlenen etkinliklere genelde katılım fazladır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı süregelen geleneklerine bağlıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskişehir il merkezine 35 km uzaklıktadır, yol güzergahı Kütahya Caddesi üzerinden Kızılinler köyü, Uluçayır, Yörük Kırka ve Çamlıca Köyü gelmektedir, Türkmen Dağı'nın eteklerine kurulmuş ve çam ormanları ile çevrilidir. Yabani hayvanlar çok yoğundur. Köyde mesire yerleri mevcuttur bunlar : Çanacık, Kavacık, Hamambaşı, Havuzbaşı ve Düden gibi bu yerler yalnız orman içinde olduğundan ateş yakılması sakıncalı ve yasaktır.

Doğuda Kalabak Köyü, Batıda Seklice Köyü, Kuzeyinde Yörük Kırka Köyü, Güneyinde ise Türkmen Dağı Efsin Tepesi bulunmakta ayrıca Kütahya iline bağlı köyler bulunmaktadır. Ulaşım olarak diğer köylere göre daha zor olmakla birlikte kendi aracınızla çok yakın ve güzel mesire yerleri bulunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde Karasal İklim görülmektedir, köyde kışlar sert geçer.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara Göre Köy Nüfus Verileri
2000 72
1990 135
1985 36

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde okul yoktur. Taşımalı eğitim de yapılmamaktadır. İçme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon yoktur. Sağlık evi ve sağlık ocağı yoktur. PTT şubesi yoktur fakat PTT acentası vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]