Çalpınar, Midyat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Çalpınar
—  Köy  —
Mardin in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
İl Mardin
İlçe Midyat
Nüfus (2000)http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=255462
 - Toplam 806
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 482
İl plaka kodu 47
Posta kodu 47500
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=255462

Çalpınar, Mardin ilinin Midyat ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün Kürtçe adı Sîtê'dir. Tara zıner ve tara beroj olarak iki mahalleye ayrılır.Site köyünün tarihi bir geçmişi vardır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Yemekleri: kutulk, şam börek, goşte dermala, kıvar, bellohi, nane tenüre.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mardin iline 83 km, Midyat ilçesine 18 km uzaklıktadır.Köy yer yüzü şekilleri bakımından engebeli bir yapıya sahiptir. Tarım arazileri vadi yataklarında yer almaktadır.

Köyün çevresi irili ufaklı tepelerle çevrelenmiştir.Benzetmek gerekirse bir çanağında içerisinde yer almaktadır. Bu da köye özel bir iklim sağlamaktadır. Tarım arazisi yetersizliği nedeniyle tepe eteklerinde sekileme yöntemiyle bağlık alanlar olusturulmuştur. Kıraç bir toprak yapısı ve zayıf bir bitki örtüsü hakimdir. Meşe palamudu köyün temel bitki örtüsünü oluşturmaktadır.

şimdi ise köy gelişmiş bir şekilde olup herkes seracılıka uğraşmaktadır

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün iklimi; yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Özellikle bahar ve yaz aylarında güneyden gelen sıcak çöl havasının etkisi altına girer. Bu bölgede kurak bir iklimin geçmesine neden olmaktadır. Sonbahar ve kış mevsiminde ise az yağış almakta olup kuru soğuk hakimdir.

Köyün nüfusu mevsimlere göre değişim göstermektedir. Köy halkından mevsimlik tarim,hizmet vs. işçisi olarak adana başta olmak üzere ankara istanbul izmir mersin antalya illerine gitmesi nüfusta değişmelere neden olmaktadır. köyün geçmişi eski yıllara gitmekte olup çalpınar kütüğüne kayıtlı insan sayısı oldukça fazla olmakla beraber köyün daimi ikamet eden nüfusu 1000 ile 1500 arasında değişim göstermektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1121
2000 603
1997 -1825

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomısi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

2005 senesi̇nden i̇ti̇baren köyde modern sulama tekni̇kleri̇yle seracılık hızlanmıştır. Maddi̇ olanaksızlıklar, alt yapı eksi̇kli̇kleri̇ gi̇bi̇ nedenlerle oldukça az olan modern tarım, gerek elektri̇k sağlanması, gerekse sulamalı tarımda kullanılan malzemeleri̇n uygun fiyata ve kolay temi̇ni̇ sayesi̇nde hız kazanmıştır. Mi̇dyatta ve çevresi̇nde yetersi̇z olan sebze ve meyve yeti̇şti̇ri̇ci̇li̇ği̇ Çalpınar sayesi̇nde dışa bağlılıktan bi̇r nebze de olsa kurtulmuştur[kaynak belirtilmeli]. Modern sulama ve seracılık faali̇yetleri̇ köylüye i̇yi̇ bi̇r geli̇r kapısı oluşturmaktadır. mevsi̇msel i̇şçi̇ olarak köy dışına çıkan i̇nsan oranında da yıllara göre azalmalar görülmektedi̇r.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol BeLGelerde asfalt olup GeRÇEKTE HALA ÇAKIL TAŞLI YOLA SAHİP KÖYdür. Köyde elektrik ve sabit telefon var, ama kış aylarında iletişim kopmaktadır Demek gelir içimden ama MaLesef KesinlikLe iLetişim saĞLanmamaKTadıR .[kaynak belirtilmeli].

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]