Çalışan-Sistem

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Çalışan-Sistem olarak açılmış Ubuntu işletim sisteminin masaüstü

Çalışan-Sistem (Çalışan CD, Çalışan DVD ya da Çalışan USB), bilgisayarın sabit diskine yazılmadan tamamen bir CD/DVD/USB-bellek gibi ortam üzerinden okunarak bilgisayarın geçici belleğinde (RAM'de) çalışan, kurulum gerektirmeyen bir üründür.

Çalışan-Sistemler kullanılarak sabit disk'e gerek kalmadan bilgisayarda işletim sistemi başlatılabilir. Çalışan-Sistem kullanımının farklı amaçları vardır.

Kullanım amaçları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Pek çok Linux dağıtımının kurulum medyası (CD / DVD / USB) aynı zamanda Çalışan-Sistem özelliklidir (ya da kurulum medyasından ayrı olarak Çalışan-Sistem sürümü yayınlanmaktadır).[1] Çalışan-Sistem özellikli bir işletim sistemi, bilgisayara kurulmadan, güvenli bir şekilde denenebilmektedir. Çalışan-Sistem ile yapılan denemenin, bilgisayarda yüklü bulunan mevcut işletim sistemlerine ve verilere herhangi bir zararı yoktur.
  • Çalışan-Sistemler herhangi bir nedenden dolayı normal yollarla işletim sisteminin başlatılamadığında bilgisayardaki belgelere ulaşmak için kullanılabilir. Herhangi bir sebepten ötürü bilgisayarda kurulu bulunan işletim sisteminin açılamadığı durumlarda bir çalışan CD/DVD/USB bellek aracılığıyla sistem açılarak bilgisayardaki belgelere ulaşılabilir ve bu belgeler harici disk gibi ortamlara kopayalanabilir. İnternet tarayıcısı kullanılarak internetten yardım alınabilir.
  • Kurtarma amaçlı olarak yayınlanan (Knoppix, Boot-Repair-Disk ve Rescatux gibi) bazı Çalışan-Sistemler; herhangi bir nedenden dolayı zarar görerek açılmayan işletim sistemlerinin açılış sisteminin onarılması için kullanılabilir.
  • Bilgisayarın sabit disk bölümlerinin yeniden yapılandırılması (disk bölümlerinin küçültülerek yeni bölüm oluşturulması, disk bölümlerinin silinmesi, biçimlendirilmesi gibi...) işlemler için kullanılabilir. GParted ve Parted Magic buna örnek olarak gösterilebilir.
  • Virüs taraması yapmak için kullanılır.
  • Bir bilgisayar satın almadan önce o bilgisayara ait donanımlarının Linux sistemler ile uyumlu olup olmadığı konusunda fikir edinebilmek için kullanılabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]