C.R.A.Z.Y

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Çılgın (film) sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
C.R.A.Z.Y.
Çılgın
C.R.A.Z.Y.

Film afişi
Yönetmen Jean-Marc Vallée
Yapımcı Pierre Even
Jean-Marc Vallée
Senarist François Boulay
Jean-Marc Vallée
Oyuncular Michel Côté
Marc-André Grondin
Danielle Proulx
Pierre-Luc Brillant
Alex Gravel
Maxime Tremblay
Mariloup Wolfe
Francis Ducharme
Müzik Patsy Cline
Jefferson Airplane
Pink Floyd
The Rolling Stones
David Bowie
Charles Aznavour
Elvis Presley
The Cure
Dağıtıcı TVA Films
Türü Dramatik
Renk Renkli
Yapım yılı 2005, Kanada
Çıkış tarih(ler)i Quebec
27 Mayıs 2005
Birleşik Krallık
21 Nisan 2006
Avustralya
31 Ağustos 2006
Süre 127 dk.
Dil Fransızca
Bütçe 6.500.000 Kanada doları (tahmini)

C.R.A.Z.Y. (Türkçe: Çılgın) 2005 yılı Kanada yapımı gençlik filmidir. Jean- Mar Vallée'nin yönettiği filmde, Beaulieu ailesinin 5 oğlundan birisi olan Zac ve tutucu babası Gervais'nin 20 yıla uzanan, 60 ve 70'lerde geçen öyküsü anlatılıyor. Filmin adı beş erkek kardeşin isimlerinin baş harflerinden: Christian, Raymond, Antoine, Zachary ve Yvan, ayrıca babanın çok sevdiği Patsy Cline'ın klasik şarkısı "Crazy"den gelmektedir.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:Spoiler Zac, beş oğulları olan Beaulieu ailesinin dördüncü çocuğudur. Annesi Laurianne, Noel gecesi doğan ve saçında beyaz tutam bulunan Zac'in kutsanmış bir çocuk olduğunu düşünür. Annesinin korumacı tavrına karşı, hayat Zac için hiç de kolay değildir. Her biri ayrı bir dert olan kardeşleri Zac'in yaşamını cehenneme çevirirler. Ancak Zac'in esas sorunu içten içe hayran olduğu babasıyladır. Maço bir erkek sayılabilecek babası Zac'in yeterince erkeksi olmadığını düşünmektedir.

Karakterin kendisi bile henüz farkında değilken ya da kabullenmezken, ailesi gibi izleyici de onun eşcinsel kimliğinin işaretlerini alır. Zac'in Noellerden hoşlanmamasının asıl nedeni basitçe doğumgününün arada kaynaması veya istediği hediyeleri alamaması değil; tam da bunların simgelendiği, ataerkil kurumların kendisine dayattığı her şeyin doğum gününde cisimleşmesidir. Şablon:Endspoiler