Çömlekçiler, Eskipazar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara


Çömlekçiler
—  Köy  —
Karabük in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Karabük
İlçe Eskipazar
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 151
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 370
İl plaka kodu 78
Posta kodu 78400
İnternet sitesi: [2]

Çömlekçiler, Karabük ilinin Eskipazar ilçesine bağlı bir köydür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün en meşhur yemekleri kaygana, malaka ve kışın kaz yağından bandırmadır.KÖYÜÜMÜZ YILLARDAN BERİ GELEN GELENEKLERİNE BAGLIDIR VE GELENEKLERİNİ SÜRDÜRMEKTEDİRLER.HER AREFE GUNU KÖYDEN GİTMİŞ OLANLAR GELİR .KÖY MEYDANIN DA ZİİRAT ADI VERİLEN TÖREN YAPILIR.GELEN HERKES HELVA GETİRİR VE HEP BİRLİKTE YENİR.O YIL YÜRÜYEN ERKEK ÇOCUKLAR İÇİN HOROZ, KIZ ÇOCUKLARI İÇİN HELVA YARIŞI YAPILIR(HATIRLANMIYOR).HER CUMA NÖBETLE KÖY ODASINDA YEMEK VERİLİR.KÖYDEN AÇ KİMSE GÖNDERİLMEZ.BAYRAMLAR DA TÜM KÖYLÜLER KÖYDE TOPLANIR. SU BÖREGI,KÜL ÇÖREGİ,KAZ BANDIRMASI,NİŞASTA HELVASI,KARA VE UN HELVASI ,YOGURTLU BÜKME ,SAÇ CİZLEMESI,MALAKA,GAVURGA GELENEKSEL YEMEKLERİDİR.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Karabük iline 63 km, Eskipazar ilçesine 28 km uzaklıktadır. köyümüzün üç mahallesi vardır. bunlar: merkez mahalle, haydarlar mahalle, kızılcaören mahallesidir. köy muhtarlığından bağımsız olarak HAYDARLAR MAHALLESİNE AİT HAYDARLAR KÖYÜ KALKINDIRMA VE YAŞATMA DERNEĞİ adında dernek kurulup derneğimiz mahallemizin cami, mezarlık, köy odası ve mahalle halkına hizmet vermektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Zaman zaman karasal iklşimde görülmektedir

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 151
1997 119

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarlar

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyde, içme suyu şebekesivardır kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. haydarlar mahallesininönde gelen simalari arif dorukbaşı sabri çetinkaya mustafa hoca musa cambaşı burhan kocabayır ve satılmış iris (kahvecilerin) dir.köy köylükten cıkmiştır

KIZILCAÖREN[değiştir | kaynağı değiştir]

Muhtarlık 3 köyden oluşur. Çömlekçiler - Haydarlar - Kızılcaören. Kızılcaören köyünde ilkokul mevcuttur. Ancak toplu taşımadan sonra kapanmıştır. Şu an kullanım alanı yoktur. Köyde devamlı ikamet eden 7 hane vardır. Diğerleri genelde Karabük merkeze göç etmişlerdir. Bayramlarda; arafe günü köyü ziyaret ederler. Zirat yapılır. Zirat mezarların ziyaret edilmesi daha sonra toplanılarak dua edilmesidir. Bu toplanmada her hane ekmek ve helva getirir. Bunlar toplanarak karıştırılır ve tekrar katılanlara dağıtılır. Böylece paylaşma ve paylaştıkça artan bereket dünden geleceğe aktarılır.ben bir kızılcaörenli olarak köyümüze daha dogrusu ortak bir alana tüm eskipazar köyleri için faydalı olacak köylerden göçü engelleyecek bir proje ilkögretim okul yapılmasını bunun için köy muhtarlarının toplanıp gereken mercilere başvurması gerektigini düşğnüyorum:)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

[[Kategori:K

ategori]]