Çömlekçiler, Eskipazar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara


Çömlekçiler
—  Köy  —
Karabük in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Karabük
İlçe Eskipazar
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 151
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 370
İl plaka kodu 78
Posta kodu 78400
İnternet sitesi: [2]

Çömlekçiler, Karabük ilinin Eskipazar ilçesine bağlı bir köydür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün en meşhur yemekleri kaygana, malaka ve kışın kaz yağından bandırmadır. Köyümüz yıllardan beri gelen geleneklerine bağlıdır ve geleneklerini sürdürmektedirler. Her arefe günü köyden gitmiş olanlar gelir. Köy meydanında Zirat adı verilen tören yapılır. Gelen herkes helva getirir ve hep birlikte yenir. O yıl yürüyen erkek çocukları için horoz, kız çocukları için helva yarışı yapılır. Her cuma nöbetle köy odasında yemek verilir. Köyden aç kimse gönderilmez. Bayramlarda tüm köylüler köyde toplanır. Su böreği, kül çöreği, kaz bandırması, nişasta helvası, kara ve un helvası, yoğurtlu bükme, saç cizlemesi, malaka, gavurga geleneksel yemekleridir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Karabük iline 63 km, Eskipazar ilçesine 28 km uzaklıktadır. köyün üç mahallesi vardır. Bunlar: merkez mahallesi, Haydarlar mahallesi, Kızılcaören mahallesidir. Köy muhtarlığından bağımsız olarak Haydarlar mahallesine ait Haydarlar Köyü Kalkındırma Ve Yaşatma Derneği adında dernek kurulup dernek mahallenin cami, mezarlık, köy odası ve mahalle halkına hizmet vermektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Zaman zaman karasal iklimde görülmektedir

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
1997 119
2000 151

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarlar

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyde, içme suyu şebekesivardır kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. haydarlar mahallesininönde gelen simalari arif dorukbaşı sabri çetinkaya mustafa hoca musa cambaşı burhan kocabayır ve satılmış iris (kahvecilerin) dir.köy köylükten cıkmiştır

Kızılcaören[değiştir | kaynağı değiştir]

Muhtarlık 3 köyden oluşur. Çömlekçiler - Haydarlar - Kızılcaören. Kızılcaören köyünde ilkokul mevcuttur. Ancak toplu taşımadan sonra kapanmıştır. Şu an kullanım alanı yoktur. Köyde devamlı ikamet eden 7 hane vardır. Diğerleri genelde Karabük merkeze göç etmişlerdir. Bayramlarda; arafe günü köyü ziyaret ederler. Zirat yapılır. Zirat mezarların ziyaret edilmesi daha sonra toplanılarak dua edilmesidir. Bu toplanmada her hane ekmek ve helva getirir. Bunlar toplanarak karıştırılır ve tekrar katılanlara dağıtılır. Böylece paylaşma ve paylaştıkça artan bereket dünden geleceğe aktarılır.ben bir kızılcaörenli olarak köyümüze daha dogrusu ortak bir alana tüm eskipazar köyleri için faydalı olacak köylerden göçü engelleyecek bir proje ilkögretim okul yapılmasını bunun için köy muhtarlarının toplanıp gereken mercilere başvurması gerektigini düşğnüyorum:)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

[[Kategori:K

ategori]]